iletisim


×
Size Ulaşalım!x
× Blog İletişim
TR EN

Ev Hizmetleri

Konutlarında yabancı uyruklu personel çalıştırmak isteyen vatandaşlarımıza, Miorec olarak kurumsal çözümler sunuyoruz. Deneyimli uzman kadromuz ile ev hizmetlerinde yabancı personel çalıştırma koşullarını ve hukuki sorumlulukları sizler için titizlikle takip ediyor ve süreci yönetiyoruz.

Ev hizmetlerinde yabancı uyruklu personel çalıştırma koşulları; 

Ev hizmetlerinde yabancı personel çalıştırmak üzere Bakanlığa yapılan çalışma izni başvurularının son zamanlarda giderek artması nedeniyle, konunun istismarının önlenmesi ve izin verilen yabancıların güvenliği açısından aşağıdaki sınırlamalar getirilmiştir. 

Yaşlı ve hasta bakımı ile küçük çocuğu bulunanlar dışında konutlarda yabancı personele çalışma izni verilmeyecektir. 

Bakım gerektirecek hastalığının bulunduğunun sağlık raporu ile kanıtlanması zorunludur. 

Ciddi bakım gerektiren haller dışında erkek yabancılara konutlarda çalışma izni verilmeyecektir. 

Ücret: Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için, başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle, yabancıya ödenecek ücret en az brüt asgari ücrettir (2.943,00 TL).Başvuru Şekli:

Çalışma İzin başvurusu işveren tarafından aşağıda belirtilen koşullar dahilinde iki şekilde yapılabilir:

İkamet İzni olan yabancıların başvuruları:

Yabancının 6 ay ve daha uzun süreli ikamet izni (lisans eğitimine bağlı öğrenci ikameti hariç) olması halinde, yabancı personel çalışma izin başvurusu doğrudan Çalışma Bakanlığına yapılabilir. Çalışma izni onaylanan yabancı, sigorta girişi ve adres kaydı yapıldıktan sonra yasal çalışmaya başlayabilir.

Yurtdışı (çalışma vizesi) başvurusu:

En az 6 ay geçerli ikamet izni olmayan yabancıların başvuruları kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluklarından yapılır. Çalışma izni onaylanan yabancı, çalışma vizesini pasaportuna işletip Türkiye’ye giriş yapabilir. Sigorta girişi ve adres kaydı yapıldıktan sonra yasal çalışmaya başlayabilir.

Çalışma İzni Onayı Sonrası Yapılması Gerekenler

Çalışma izni onaylandıktan sonra (yurtdışı başvurularında ise Türkiye’ye çalışma vizeli giriş yapıldıktan sonra) derhal sigorta girişini ve adres kayıt işleminin yapılması yasal zorunluluktur. 

Yabancının sigorta primlerinin düzenli ve kesintisiz olarak yatırılmasına dikkat ediniz.

Çalışma iznini uzatmak için yapılan başvurularda yabancının sosyal güvenlik primlerinin eksik yatırıldığının veya yatırılmadığının tespiti halinde uzatma işlemi yapılmayacaktır. Bu durumda, SGK tarafından işverene sigortasız işçi çalıştırmaya yönelik cezai işlem uygulanabilir.

Sigorta girişi ve adres kaydı için gerekli işlemler hakkında Çalışma İzni onayından sonra Miorec tarafından detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.


 

Kaçak Durumda Olan Yabancılar

Türkiye’de kaçak olan yabancıların çalışma izni başvurusu yapabilmesi için idari para cezalarını ödeyip çıkış yapmaları gerekmektedir. Bu işlem için çıkış yapılan gün havaalanındaki Vize İhlal Departmanı’na biniş kartı ve pasaport ile başvurmak yeterlidir. İdari cezalar yabancının ülkesine ve kaçaklık süresine göre değişiklik gösterir.

Filipinli Yabancı Personel İşlemleri 

Evinizde istihdam ettiğiniz Filipinli personelin Filipinler Konsolosluğu tarafından tanındığını hem sizin ve hem de personelinizin haklarını koruyan ve Filipinler tarafından iş ilişkisini kayıt altına alan bir sözleşme olan Red Ribbon işlemleri için de çözümler sunmaktayız. Evinizde “Çocuk Bakımı”, “Yaşlı Bakımı” ve “Hasta Bakımı” amacıyla çalıştıracağınız yabancı bakıcı taleplerinize Filipinler’deki çözüm ortağı acenteler aracılığıyla çözümler geliştiriyoruz. seçtiğiniz veya halihazırda çalıştığınız Filipinli personelin tüm yasal işlemlerini birlikte gerçekleştirerek ülkeye girişi için gerekli bütün işlemleri tamamlamak bu hizmetimiz kapsamında yer alıyor.

Avrupa'daki Üretim ve Ticari Projeleriniz İçin Gerekli Çalışma ve Ticari İzin Başvurularınızı Tecrübe ve Profesyonellikle Yönetiyoruz.

Almanya, Fransa, Belçika ve diğer AB ülkelerindeki projelerinizi hayata geçirebilmek için önce bize danışın.

Uzmanlık

Küresel pandemi ile zorlaşan başvuru koşullarında dahi sektör uzmanlığımız sayesinde projelerinizi hayata geçirmenizi sağlıyoruz.

Danışmanlık

Tüm evrak ve başvuru süreci boyunca danışmanlık hizmetlerinizi yürütüyoruz.

Minumun Risk

Küresel pandemi ile zorlaşan başvuru koşullarında dahi sektör uzmanlığımız sayesinde projelerinizi hayata geçirmenizi sağlıyoruz.

Kısa Sürede
Hızlı Çözümler

Projelerinizin zaman hassasiyeti olduğunu biliyoruz ve bu yüzden en kısa sürede bürokratik işlemleri sonuçlandırmanız için çözümler sunuyoruz.

Kurumsal Firmalara Tüm AB Ülkeleri İçin Ticari ve Çalışma Danışmanlık Hizmetleri

Projeleriniz için izin almak istediğiniz Avrupa Birliği ülkelerinden gitmek istediğinizi seçip danışmanlarımıza ileterek başvuru ve izin süreci ile ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca edindiğimiz bilgi birikimi ile her ülkeye özgü başvuru süreçlerine hakimiyetimizle stratejik danışmanlık hizmeti alırsınız.

  • Başvurunuzu yapar ve danışmanlarımızla görüşürsünüz
  • Belgelerinizle birlikte aracı kurumlara hızlı bir şekilde iletişime geçeriz.
  • Projelerinizi sunar ve çalışma / ticaret izninizi alırız.

Projeniz için bizimle iletişime geçinReferanslar

Tümünü Gör
X

Daha detaylı bilgi için
bu numaradan bize
ulaşabilirsiniz.

+90 312 504 44 11
İletişim