About MIOREC

Miorec is a Human Resources consultancy company providing solutions to the needs of its national and international clients in terms of human resources and international operations with years of experience through putting “Human Resources” at the center of its services. Headquartered in Ankara, Miorec also operates and provides services with its offices in Istanbul, Izmir, the Netherlands and the USA.

To provide best professional solutions to investors and employees in Turkey with the a view to establish long-term business associations by standing out its quality, code of conduct and expertise through focusing on the human and continuous communication.

Foreign Personnel Legal Procedures

Application for
Residence Permit

Foreign Personnel
Procedures in Home Services

Philippine Personnel
Procedures

In the Right Place
At the Right Time

We aim a perfect harmony via a team of experts by bringing together the professionals who have national and international experience with the employers.

Miorec, is Turkish Employment Agency’s (ISKUR)1012 Licensed Private Employment Office!

The private employment offices are the offices incorporated by real or legal persons permitted by Turkish Employment Agency for the purpose of mediating the placement of the job seekers to the positions they are suitable and finding appropriate personnel for various works. Miorec Human Resources operates as the Private Employment Office based on the document dated 10.11.2021 and numbered 1012 issued by the Turkish Employment Agency.

Some of Our References

Customer Comments

Şirketimiz 4 yılı aşkın süredir Miorec Hizmet ve Dan. A.Ş. ile yabancı personellerin çalışma ve montaj vizesi işlemleri konusunda iş ortaklığı yapmaktadır. Türkiye’de yürüttüğümüz projelerimiz için tecrübeli ve profesyonel ekibi danışmanlığın ötesinde kuruluşumuzun çalışanı gibi kısıtlı sürede sistematik ve sorunsuz bir şekilde gerekli tüm izinlerin alınması konusunda özverili bir şekilde destek vermektedir. Mevcut projelerimizde olduğu gibi gelecek projelerimizde de Miorec ile çalışmaktan büyük memnuniyet duyacağız.

Burak Çakmak

MIOREC ile 2016 yılının ortalarında tanıştık. İstanbul Havalimanı projesi için çok sayıda yabancı çalışanımızın belirli dönemlerde ve tüm proje boyunca, hızlı bir şekilde İstanbul’da çalışmaya başlamaları gerekmekteydi. Yer yer Türkiye’nin faklı bölgelerindeki havalimanları için de yabancı çalışanlarımız geldi. Tüm bu süreçte MIOREC çalışanlarımızın iş izinlerini sağlamaktan öte, tam bir is ortağı gibi bizimle birlikte yürüdü. Hatta gönül rahatlığıyla yıllardır kendi bünyemizde kurulmuş ve içimizde entegre olmuş bir departman gibi, birlikte bir ahenk ile çalıştığımızı belirtebilirim. Bundan sonraki her projede de bu yüksek işbirliğimizin süreceğine eminim.

Erman Erdoğan

Our success is only possible with partnerships based on the trust and skills of those who works with Alenmot. Miorec has added value to our business! Thank you.

Alenmot S.A

Blog

You can follow the
latest developments
about Miorec and the
industry on this page.