iletisim


×
Size Ulaşalım!x
× Blog İletişim
TR EN

İkamet İzni Başvurusu

Miorec olarak sizlere, tecrübeli ekibimiz ile ikamet izni başvurularında danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Türkiye'de kalış süresini uzatmak ve ikamet izni almak gibi konularda hukuki süreçlerin takibini gerçekleştiriyor ve bu süreçte yaşayabileceğiniz olumsuzlukları ön görüyoruz. 

Yabancıların Türkiye’de kalış süresini uzatmak veya aile ikameti amacıyla Göç İdaresinden ikamet izni almaları yasal zorunluluktur. T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 02.12.2019 tarihinde yayınladığı duyuruya istinaden ikamet izni ve uzatma başvuruları kısıtlanmıştır. 

“6458 sayılı kanunun 31-1 (e) bendi (turizm amaçlı kalacaklar) kapsamında toplamda veya tek seferde bir yıl ya da daha uzun süreli e bendi kapsamında kısa dönem ikamet izni almış yabancıların turizm dışında haklı gerekçeler sunarak yeni bir ikamet izni kalış nedeni olmaması durumunda 01.01.2020 tarihinden itibaren turizm amaçlı ikamet izni ve uzatma başvuru talepleri uygun görülmeyecektir.” 

Yabancılar, vize veya vize muafiyet süresi içerisinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne online başvuru yapabilirler. Randevu gün ve saatinde, yabancının adresinin bağlı bulunduğu Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne bizzat başvuru yapması gerekmektedir. İkamet İzni Süre Uzatımı: İkamet izni süre bitimine 2 (iki) ay kala süre uzatımı başvuru süreci başlar. Online başvuru sonrası dosyanın posta yoluyla Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne gönderilmesi yeterli olacaktır. Önceki ikamet izni başvurusunda sunulan evraklardan farklı evraklar sunulması durumunda (pasaport değişimi, adres değişikliği, vb.) şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.İKAMET İZNİ KULLANIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

1. Başvuru onaylanana kadar yabancıya, en fazla 15 gün süre ile yurt dışında kalmasını sağlayan müracaat belgesi verilir. Çıkış yaparken müracaat belgesini ve harç yatırılan makbuzu yanınızda bulundurunuz. 


2. İkamet İzni iptal sebepleri: 


● İkamet izninin veriliş amacı dışında kullanıldığının tespit edilmesi, 

● Yabancının son bir yıl içinde toplamda 120 (yüz yirmi) günden fazla yurt dışında kalması, 

● Yabancı hakkında sınır dışı edilme veya Türkiye’ye giriş yasağının bulunması hallerinde, ikamet izni iptal edilir. Süresi bitenlerin süreleri uzatılmaz.
Referanslar

Tümünü Gör
X

Daha detaylı bilgi için
bu numaradan bize
ulaşabilirsiniz.

+90 312 504 44 11
İletişim